: : :

Omslaget till förarbetetDir. 2010:67 Inrättande av ett ITS-råd

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2010:67 Inrättande av ett ITS-råd ( 2 sidor )

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Näringsdepartementet :

ITS-rådet (N 2010:06) [ Avslutad 2012 ]

ITS-rådet (N 2010:06)


Beteckning : N 2010:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-13
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-06-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:67
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Rode, Hans, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Brogren, Charlotte, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Darin, Lars, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-02-08
Ledamot : Ekman, Lars-Bertil, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Eriksson, Ingrid, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-06
Ledamot : Erixon, Lena, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-02-08
Ledamot : Glasare, Gunilla, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-02-08
Ledamot : Henningsson, Samuel, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Höök, Birger, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Ivarsson, Thomas, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Jernbäcker, Lars, fr.o.m. 2010-12-07 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Karlsson, Caroline, fr.o.m. 2011-08-22 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Karlsson, Christer, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Klasén, Lena, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-06
Ledamot : Knutsson, Anna, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Kotake, Catherie, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Larsson, Anders, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Levin, Jessica, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Lumsden, Kent, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Lundgren, Mari-Louise, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-02-08
Ledamot : Marby, Göran, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Ottosson, Caroline, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Rosengren, Lars-Göran, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Scheibe Lorentzi, Anette, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Sund, Charlotta, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Värbrand, Peter, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Wärebom-Schultz, Charlotte, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Zetterdahl, Ann-Catrine, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2012-12-31

Rapporter

Rapport 2012Dnr N2012/6309/TE
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Hans Rode  [] ( Ordförande )
Charlotte Brogren  [] ( Ledamot )
Lars Darin  [] ( Ledamot )
Lars-Bertil Ekman  [] ( Ledamot )
Ingrid Eriksson  [] ( Ledamot )
Lena Erixon  [] ( Ledamot )
Gunilla Glasare  [] ( Ledamot )
Samuel Henningsson  [] ( Ledamot )
Birger Höök  [] ( Ledamot )
Thomas Ivarsson  [] ( Ledamot )
Lars Jernbäcker  [] ( Ledamot )
Caroline Karlsson  [] ( Ledamot )
Christer Karlsson  [] ( Ledamot )
Lena Klasén  [] ( Ledamot )
Anna Knutsson  [] ( Ledamot )
Catherine Kotake  [] ( Ledamot )
Anders Larsson  [] ( Ledamot )
Jessica Levin  [] ( Ledamot )
Kent Lumsden  [] ( Ledamot )
Mari-Louise Lundgren  [] ( Ledamot )
Göran Marby  [] ( Ledamot )
Caroline Ottosson  [] ( Ledamot )
Lars-Göran Rosengren  [] ( Ledamot )
Anette Scheibe Lorentzi  [] ( Ledamot )
Charlotta Sund  [] ( Ledamot )
Peter Värbrand  [] ( Ledamot )
Ann-Catrine Zetterdahl  [] ( Ledamot )
Charlotte Wäreborn Schultz  [] ( Ledamot )
Omslaget till

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2019-08-06 av Sören Öman